Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor extern
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor extern

Care sunt reglementarile legale pentru a angaja un cenzor extern la asociatiile de proprietari? P.F.A., S.C. , Expert contabil, sau simlu economist?
Conditiile si acreditarile necesare unui cenzor din afara asociatiei de proprietari,a fost subiect care a generat divergente de opinie
Concret activitatea de cenzor se desfasoara legal in temeiul dispozitiilor in domeniu,astfel incat responsabilitatea de cenzor care detine obligatia sa verifice si sa vizeze lunar documentele asociatiei de proprietari sa semneze personal si sa aplice stampila specifica-
nu poate fi exercitata de catre persoane fara studii de specialitate si care nu sunt membre CECCAR
Sunt multe subiecte identice,parcurgeti,accesand arhiva sectiunii asociatii de proprietari
www.avocatnet.ro/content/for...
ynocentta, utilizator
In HG 1588/2007 se prevede:
Art.19
(3) Daca dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege comisia de cenzori, atunci adunarea generala va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii.
(5) Cenzorul angajat sau contractat din afara asociatiei de proprietari poate fi remunerat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli