Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

daca am vechime totala 32 ani,din care 16 ani si 6 luni in grupa a 2-a pot iesi la pensie in acest an? la ce data?

[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Trebuie sa mentionati sexul , data , luna si anul nasterii . Conform art. 55 alin. 1 lit. a , din Legea 263/2010 pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite (grupa II) de 16 ani , reducerea varstei de pensionare se face cu 3 ani si 6 luni .
Pentru a afla varsta la data pensionarii in raport de data dvs,. de nastere si sex , cititi Anexa 5 la Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii .