avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

daca am vechime totala 32 ani,din care 16 ani si 6 luni in grupa a 2-a pot iesi la pensie in acest an? la ce data?


[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]
Ultima modificare: Duminică, 15 Februarie 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Trebuie sa mentionati sexul , data , luna si anul nasterii . Conform art. 55 alin. 1 lit. a , din Legea 263/2010 pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite (grupa II) de 16 ani , reducerea varstei de pensionare se face cu 3 ani si 6 luni .
Pentru a afla varsta la data pensionarii in raport de data dvs,. de nastere si sex , cititi Anexa 5 la Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare criscris1111 criscris1111 buna ziua, o persoana de sex feminine , nascuta in septembrie 1960, cu o vechime de 35 de ani lucrati dintre care 24 ani, 11 luni si 25 de zile in grupa a 2-a ... (vezi toată discuția)
Cum influențează grupa 1 de munca stagiul de cotizare si reducerea perioadei de pensionare? sofia valentina sofia valentina Am 56 de ani, o vechime in munca de 30 de ani, dintre care am 11 ani de grupa 1. Cum influențează grupa 1 de munca la stagiul de cotizare si la vârstă de ... (vezi toată discuția)