avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

buna ziua, o persoana de sex feminine , nascuta in septembrie 1960, cu o vechime de 35 de ani lucrati dintre care 24 ani, 11 luni si 25 de zile in grupa a 2-a de munca, cand va putea iesi la pensie de drept, dar anticipat si cat va fi penalizarea?
Ultima modificare: Duminică, 20 Aprilie 2014
criscris1111, utilizator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 10:29, 21 Aprilie 2014
Pensie limita de varsta: iulie 2022, la 61 de ani si 10 luni
Stagiul complet de cotizare prevazut de lege: 31 de ani si 10 luni
Stagiul suplimentar pentru grupa de munca = 24 ani x 3 luni/an = 72 luni = 6 ani
Stagiul realizat de dvs. = 35 ani + 6 ani = 41 ani
Reducere din varsta standard pentru grupa de munca (Anexa 6 din lege) = 5 ani 6 luni

Pensie limita de varsta cu reducere pt. grupa de munca: ianuarie 2017
Pensie anticipata (fara penalizare): in iulie 2017

Sarbatori fericite!
Cred ca este o greseala, anticipatul e inaintea pensionarii pentru limita de varsta.
Nu este nici o greseala. Pensia anticipata se acorda cu cel mult 5 ani inaintea pensionarii limita de varsta, iar reducerea pentru grupa de munca este de 5 ani si 6 luni, mai mare decat cei 5 ani de anticipare.
Persoana respectiva va iesi direct la pensie limita de varsta cu reducere pentru grupa de munca.

Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

ART. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiţii deosebite de muncă;
†””””””””””””””””””””’”””””””””
ƒStagiul de cotizare ƒ Reducerea vârstei standardƒ
ƒrealizat în condiţii ƒ de pensionare cu: ƒ
ƒ deosebite “””””””””””””’””””„
ƒ (ani împliniţi) ƒ Ani ƒ Luni ƒ

ƒ 24 ƒ 5 ƒ 6 ƒ

ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.


Ultima modificare: Luni, 21 Aprilie 2014
ana-cer, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor pensionare SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Barbat, nascut in data de 15.01.1956, are o vechime in munca 30 ani si 7 luni. Cand se poate pensiona anticipat, anticipat partial, limita de varsta. Daca se ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia la dreptul de pensie flory_a42 flory_a42 Tatal meu este nascut pe 05.01.1952,are perioada contributiva 23 ani,10 luni si 13 zile,perioada necontributiva(stagiul militar) 1 an,4 luni si 2 zile,deci un ... (vezi toată discuția)
Pensionare la 60 ani ? manea_laura manea_laura Buna ziua, Tatal meu vitreg a implinit 60 de ani in luna mai.Are in cartea de munca o vechime de 30 ani,dintre care 20 ani cu grupa a II-a.Nu am reusit ... (vezi toată discuția)