Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

buna ziua, o persoana de sex feminine , nascuta in septembrie 1960, cu o vechime de 35 de ani lucrati dintre care 24 ani, 11 luni si 25 de zile in grupa a 2-a de munca, cand va putea iesi la pensie de drept, dar anticipat si cat va fi penalizarea?
criscris1111, utilizator
Pensie limita de varsta: iulie 2022, la 61 de ani si 10 luni
Stagiul complet de cotizare prevazut de lege: 31 de ani si 10 luni
Stagiul suplimentar pentru grupa de munca = 24 ani x 3 luni/an = 72 luni = 6 ani
Stagiul realizat de dvs. = 35 ani + 6 ani = 41 ani
Reducere din varsta standard pentru grupa de munca (Anexa 6 din lege) = 5 ani 6 luni

Pensie limita de varsta cu reducere pt. grupa de munca: ianuarie 2017
Pensie anticipata (fara penalizare): in iulie 2017

Sarbatori fericite!
Cred ca este o greseala, anticipatul e inaintea pensionarii pentru limita de varsta.
Nu este nici o greseala. Pensia anticipata se acorda cu cel mult 5 ani inaintea pensionarii limita de varsta, iar reducerea pentru grupa de munca este de 5 ani si 6 luni, mai mare decat cei 5 ani de anticipare.
Persoana respectiva va iesi direct la pensie limita de varsta cu reducere pentru grupa de munca.

Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

ART. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiţii deosebite de muncă;
†””””””””””””””””””””’”””””””””
ƒStagiul de cotizare ƒ Reducerea vârstei standardƒ
ƒrealizat în condiţii ƒ de pensionare cu: ƒ
ƒ deosebite “””””””””””””’””””„
ƒ (ani împliniţi) ƒ Ani ƒ Luni ƒ

ƒ 24 ƒ 5 ƒ 6 ƒ

ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

ana-cer, moderator