Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... referitor pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

referitor pensionare

Barbat, nascut in data de 15.01.1956, are o vechime in munca 30 ani si 7 luni. Cand se poate pensiona anticipat, anticipat partial, limita de varsta. Daca se mai iau in calcul grupele de munca la vechime. Va multumesc.
Pensie limita de varsta: la 65 de ani
Pensie anticipata si anticipata partiala: nu are dreptul, deoarece nu are stagiul complet de cotizare de 35 de ani
Pentru grupe de munca se adauga stagiu suplimentar si se acorda si reducere de varsta, dar cu conditia de stagiu complet de 35 de ani realizat. Pentru un raspuns la obiect, ar trebui sa precizati despre cati ani e vorba si care este grupa de munca.

Legea nr.263/2010:

ART. 62
(1) Pensia anticipatã se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevãzut de prezenta lege. ........

ART. 65
(1) Pensia anticipatã parţialã se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depãşit stagiul complet de cotizare cu pânã la 8 ani........

Intre anii 1 Iulie 1977 pana 25 dec.1981 in cat.I de munca, topitorie sticla, iar inca doi ani si 7 luni intre 15.02.1982 la 12.09.1984 a lucrat la locul de munca prevazur la art.2 din Dec.215/1977 cu s 100% tot topitorie sticla. Multumesc.
Prima perioada = 4 ani 5 luni 24 zile grupa I
A doua perioada = 2 ani 6 luni 27 zile - nu stiu acel decret, ce grupa este? Cum apare scris in cartea de munca sau in adeverinta de grupa?
ssi a doua perioada tot grupa I de munca. Atunci cu cat echivaleaza acesti ani? Multumesc.
Total grupa I = 7 ani si 21 zile.
Stagiu potential = 3 luni x 7 ani = 21 luni
Rezulta stagiul total de cotizare = 30 ani 7 luni + 21 luni = 32 ani 4 luni.

Conform Legii nr.263/2010, ar putea primi o reducere de 1 an pentru grupa de munca, daca ar avea stagiul de cotizare de 35 de ani. Ar trebui sa completeze acest stagiu, daca nu gaseste loc de munca, se poate face asigurare la casa de pensii pe aceasta perioada.

ART. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limitã de vârstã, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, dupã cum urmeazã:
a) conform tabelului nr. 1, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiţii deosebite de muncã;

Tabelul nr. 1
†””””””””””””””””””””’””””””””””””””””””””””””””
ƒStagiul de cotizare ƒReducerea vârstei standardƒ
ƒrealizat în condiţiiƒ de pensionare cu: ƒ
ƒ deosebite “””””””””””””’”””””””””””””„
ƒ (ani împliniţi) ƒ Ani ƒ Luni ƒ
“””””””””””””””””””””•””””””””””””•”””””””””””””„
ƒ 6 ƒ 1 ƒ - ƒ
“””””””””””””””””””””•””””””””””””•”””””””””””””„ƒ 8 ƒ 1 ƒ 6 ƒ
ƒ 10 ƒ 2 ƒ - ƒ
ƒ 12 ƒ 2 ƒ 6 ƒ
ƒ 14 ƒ 3 ƒ - ƒ
ƒ 16 ƒ 3 ƒ 6 ƒ
ƒ 18 ƒ 4 ƒ - ƒ
ƒ 20 ƒ 4 ƒ 6 ƒ
ƒ 22 ƒ 5 ƒ - ƒ
ƒ 24 ƒ 5 ƒ 6 ƒ
ƒ 26 ƒ 6 ƒ - ƒ
ƒ 28 ƒ 6 ƒ 6 ƒ
ƒ 30 ƒ 7 ƒ - ƒ
ƒ 32 ƒ 7 ƒ 6 ƒ
ƒ 35 ƒ 8 ƒ - ƒ
””””””””””””””””””””‘””””””””””””‘”””””””””””””…

ana-cer, moderator