Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara am si eu o intrebare, am un prieten din Maroc si este in plin divort are 2 copii minori cu sotia iar aceasta ii pretinde custodie exclusivista fara drepturi parentale asupra minorilor de catre tata , ce ar trebui sa faca acesta ca sa aiba custodie comuna ?
sa se apare in proces aratand ca-si iubeste odraslele si ca nu este violent cu acestea ca le poate oferi tot ce are nevoie pt o crestere si o educatie corespunzatoare.
Buna seara! Prietenul dvs. va trebui sa formuleze o cerere reconventionala in cadrul procesului de divort, prin care sa solicite exercitarea autoritatii parintesti in comun.