Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua. Am contract de munca valabil cu norma intreaga, respectiv opt ore pe zi. Ma intereseaza daca ma pot angaja si la o alta firma,ce fel de contract trebuie intocmit si care este numarul maxim de ore ce le pot lucra.Multumesc.
Va puteti angaja si la alt Angajator fara sa fiti conditionat de numarul de ore.
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Prin urmare, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial, pe durata determinata sau nedeterminata.
Puteti avea maxim 3 contracte cu norma intreaga .
De unde ati dedus asa ceva ? Doar din faptul ca o zi are 24 de ore ?