avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordarea pensiei

Sunt nascuta in septembrie 1959, am facut 5 ani de facultate in perioada 1978 – 1983, lucrez din 1983 pana in prezent din care 15 ani de grupa I.
In anul 2013 m-am informat referitor la data cand voi avea dreptul sa primesc pensie pentru limita de varsta. Pentru situatia mea mi s-a raspuns: la 57 ani respectiv, in septembrie 2016.
La o noua evaluare in acest an am aflat ca datorita unor modificari ale legislatiei (legea 380/2013) as fi avut dreptul sa ies la pensie de anul trecut intrucat am lucrat 15 ani in conditii de grupa I de munca.
Am depus cerere de pensionare in 09.02.2015.
Totodata am aflat ca dupa stabilirea pensiei , voi primi drepturile banesti incepand cu data solicitarii, respectiv cu 09.02.2015.
Eu consider ca ar fi corect sa primesc pensia incepand cu data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta conform legislatiei in vigoare.
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa primesc pensie si pentru perioada de la data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta (respectiv intrarea in vigoare a modificarilor legii pensiei) si pana la depunerea cererii de pensionare, intrucat este o perioada in care am avut acest drept legal dar pentru ca nu am stiut de modificarea legislatiei nu m-am prezentat pentru depunerea dosarului de pensionare.
Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 16 Februarie 2015
ecateftpensie, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:36, 17 Februarie 2015
pentru faptul ca nu ati stiut nimeni nu va crede. E o presupunere nefasta ca toata lumea din tara asta citeste in fiecare zi legislatia si toate noutatile ce apar in domeniu (stiu ca e o aberatie). Depunerea dosarului de pensionare e un act unilateral plin de vointa fapt ce nu poate fi inlocuit de ideea ca nu am stiut legislatia... In principiu mergeti la relatii cu publicul prezentati dosarul si vedeti acolo care e solutia.
Legea 263/2010

ART. 104


(2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, dupa caz, emisa in conditiile prevazute de prezenta lege, si se acorda de la data inregistrarii cererii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Norme de aplicare legea 380/2013 Lungu Constantin Lungu Constantin Buna ziua, azi am fost la casa de pensii pentru a depune cerere limita de varsta cu reducerea varstei conform grupa 1 legea 380/2013. Am primit urmatorul ... (vezi toată discuția)
Declarațiile televizate ale unui ministru, grupa i de muncã și normele de tehnicã legislativã palangranu palangranu daca sunt pensionat anticipat din 2012 si nu mi-sa luat in calcul anii lucrati in grupa intiia eu nu pot beneficia de recalculare pentru a iesi la pensie cu ... (vezi toată discuția)
Pensionare LucianSandu LucianSandu Buna ziua Sunt nascut pe 29.05.1954 Angajat din data de 12.07.1972 pana in 22.02.2012 21.06.1975 pana 30.11.1976 stagiu military 12.07.1972 pana in ... (vezi toată discuția)