Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordarea pensiei

Sunt nascuta in septembrie 1959, am facut 5 ani de facultate in perioada 1978 – 1983, lucrez din 1983 pana in prezent din care 15 ani de grupa I.
In anul 2013 m-am informat referitor la data cand voi avea dreptul sa primesc pensie pentru limita de varsta. Pentru situatia mea mi s-a raspuns: la 57 ani respectiv, in septembrie 2016.
La o noua evaluare in acest an am aflat ca datorita unor modificari ale legislatiei (legea 380/2013) as fi avut dreptul sa ies la pensie de anul trecut intrucat am lucrat 15 ani in conditii de grupa I de munca.
Am depus cerere de pensionare in 09.02.2015.
Totodata am aflat ca dupa stabilirea pensiei , voi primi drepturile banesti incepand cu data solicitarii, respectiv cu 09.02.2015.
Eu consider ca ar fi corect sa primesc pensia incepand cu data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta conform legislatiei in vigoare.
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa primesc pensie si pentru perioada de la data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta (respectiv intrarea in vigoare a modificarilor legii pensiei) si pana la depunerea cererii de pensionare, intrucat este o perioada in care am avut acest drept legal dar pentru ca nu am stiut de modificarea legislatiei nu m-am prezentat pentru depunerea dosarului de pensionare.
Va multumesc.
ecateftpensie, utilizator
pentru faptul ca nu ati stiut nimeni nu va crede. E o presupunere nefasta ca toata lumea din tara asta citeste in fiecare zi legislatia si toate noutatile ce apar in domeniu (stiu ca e o aberatie). Depunerea dosarului de pensionare e un act unilateral plin de vointa fapt ce nu poate fi inlocuit de ideea ca nu am stiut legislatia... In principiu mergeti la relatii cu publicul prezentati dosarul si vedeti acolo care e solutia.
Legea 263/2010

ART. 104

(2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, dupa caz, emisa in conditiile prevazute de prezenta lege, si se acorda de la data inregistrarii cererii.