Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inregistrare PFA in ROI
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inregistrare PFA in ROI

o persoana fizica autorizata, care nu este platitoare de TVA, presteaza servicii pentru o societate din spatiul UE, platitoare de TVA, are obligatia de a se inregistra in ROI ?
care este procedura, in acest caz, pentru înregistrarea in ROI?
va multumesc
Da trebuie.
D 091, se da un cod de tva valabil pt intracomunitare doar,( altul fata de cel pe care-l aveti) apoi D 095 pt inregistrare in ROI.
Facturati in continuare pe cuiul dvs dar cand aveti facturi catre platitori de tva din UE folositi acel cod de tva de la fisc.
Se depune D 390 lunar( cand exista tranzactii) pt aceasta situatie. Nu se plateste TVA.
Daca cumparati din UE se depune si D 301 si se plateste tva la val cumpararilor.

va multumesc