Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reactivare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reactivare firma

Am infiintat o firma (SRL) in anul 2006. Firma este inregistrata la registrul comertului (are J...) si CUI (RO...). De la infiintare pana in prezent firma nu a fost ”activata la fisc”, nu a desfasurat nicio activitate, nu are angajati si nici cont bancar. Pana in prezent nu s-a facut nicio raportare la fisc.
Acum as dori s-o ”activez”. As dori sa ma sfatuiti cum sa continui inregistrarea si raportarile la fisc.
Multumesc pentru sfaturi
In aceasta perioada a fost suspendata activitatea la Reg.Comertului?
S-au depus declarartii sau ati avut regim derogatoriu?
In caz contrar,datorati impozit minim pentru perioada 01.05.2009-30.09.2010.
Ro probabil ca nu mai aveti.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Din 2006 si pana in prezent o sa aveti multe amenzi de platit. Nu stiu cine v-a invatat sa procedati in acest fel. In momentul in care ati infiintat societatea trebuia sa mergeti la banca cu actele care atestau ca societatea este infiintata si sa avtivati contul pe care sigur l-ati deschis inainte si ati depus capital social,apoi va gaseati un contabil bun care sa va faca actele contabile. Aici ma refer la faptul ca in ciuda faptului ca nu avea incasari firma,trebuia sa va depuna declaratii pe 0. Puteati sa procedati si altfel:dupa inregistrarea la ANAF sa suspendati societatea la registrul comertului,dar si in acest caz tot trebuia ca un contabil sa va faca declaratii pe 0. In orice caz ati proceda,in momentul infiintarii unei societati trebuie sa faceti declaratiiila ANAF. Datoriile se vor calcula din 2011, restul s-au prescris.
Cabinet Avocat Anda Belea, Avocat