avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare din 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare din 2013

Buna ziua,
Conform articolului 21 aliniat (4) litera p) din Codul Fiscal referitor la sponsorizare: Sumele care nu sunt scazute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reporteaza in urmatorii 7 ani consecutivi.
Daca am suma din anul 2013 care nu a fost deductibila si nu am scazut-o din impozitul pe profit din 2013, poate fi trecuta in randul 47.2 din declaratia 101 (sume reportate din perioada precedentă) aferenta anului 2014 in limita deductibilitatii?
Multumesc.
Diana
Cel mai recent răspuns: S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L. , Contabil 22:49, 5 Martie 2015
Nu, se trec direct la randul ce priveste deducerea fiscala (sponsorizarea in anul curent). Explicatiile cu privire la componenta sumei deduse se scriu in Registrul de Evidenta Fiscala.
Ultima modificare: Joi, 5 Martie 2015
S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L., Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponsorizare reportata tacanila tacanila Buna ziua, va rog ajutati-ma sa ma dumiresc in urmatoarea problema: Am sponsorizare reportata din 2014 in val de 2500 lei. La trim I am calculat cat am ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu sponsorizarea aveno aveno Am urmatoarea situatie : -Venituri totale 10.000 lei -Cheltuieli totale 8.000 lei -Profit impozabil 2000 lei - Impozit pe profit 2000 x 16% =320 ... (vezi toată discuția)
In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, ... ana.victorita ana.victorita In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, suma deductibila 20% din impozit venit este 87 lei. Va rog sa ma ajutati cu raspuns daca fac ... (vezi toată discuția)