Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare din 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare din 2013

Buna ziua,
Conform articolului 21 aliniat (4) litera p) din Codul Fiscal referitor la sponsorizare: Sumele care nu sunt scazute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reporteaza in urmatorii 7 ani consecutivi.
Daca am suma din anul 2013 care nu a fost deductibila si nu am scazut-o din impozitul pe profit din 2013, poate fi trecuta in randul 47.2 din declaratia 101 (sume reportate din perioada precedentă) aferenta anului 2014 in limita deductibilitatii?
Multumesc.
Diana
Nu, se trec direct la randul ce priveste deducerea fiscala (sponsorizarea in anul curent). Explicatiile cu privire la componenta sumei deduse se scriu in Registrul de Evidenta Fiscala.
S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L., Contabil