avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare reportata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare reportata

Buna ziua,
va rog ajutati-ma sa ma dumiresc in urmatoarea problema:

Am sponsorizare reportata din 2014 in val de 2500 lei.
La trim I am calculat cat am voie sa deduc si revenea 1500 lei. A mai ramas 1000 de lei.

Intrebarea mea este daca sponsorizarea se deduce pe acelasi rationament ca si calculul impozitului. Adica "pe cumulat" din care scazi ce-ai dedus.

Sau trebuia sa scad pe toti cei 2500 de la primul trimestru?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:51, 25 Iunie 2015
Veti recupera suma cf Cod fiscal, adica 1500 lei acum, iar cei 1000 ii reportati pt urmatorul termen.

p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:

1. 3 la mie din cifra de afaceri; pentru situaţiile în care reglementările contabile aplicabile nu definesc indicatorul «cifra de afaceri» această limită se determină potrivit normelor;

2. 20% din impozitul pe profit datorat.

Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua în ordinea înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli cu sponsorizarea aveno aveno Am urmatoarea situatie : -Venituri totale 10.000 lei -Cheltuieli totale 8.000 lei -Profit impozabil 2000 lei - Impozit pe profit 2000 x 16% =320 ... (vezi toată discuția)
Societate comerciala aura19731991 aura19731991 buna ziua.cum poate ajuta o societate comerciala persoane cu handicap?ce pasi trebuie urmati? (vezi toată discuția)
2% din impozitul pe profit Mantea Constantin Mantea Constantin Firmele pot sa doneze 2% din impozitul pe profit in 2015? (vezi toată discuția)