Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare reportata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare reportata

Buna ziua,
va rog ajutati-ma sa ma dumiresc in urmatoarea problema:

Am sponsorizare reportata din 2014 in val de 2500 lei.
La trim I am calculat cat am voie sa deduc si revenea 1500 lei. A mai ramas 1000 de lei.

Intrebarea mea este daca sponsorizarea se deduce pe acelasi rationament ca si calculul impozitului. Adica "pe cumulat" din care scazi ce-ai dedus.

Sau trebuia sa scad pe toti cei 2500 de la primul trimestru?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Veti recupera suma cf Cod fiscal, adica 1500 lei acum, iar cei 1000 ii reportati pt urmatorul termen.

p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:

1. 3 la mie din cifra de afaceri; pentru situaţiile în care reglementările contabile aplicabile nu definesc indicatorul «cifra de afaceri» această limită se determină potrivit normelor;

2. 20% din impozitul pe profit datorat.

Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reportează în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua în ordinea înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.