avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... conditii de utilizare - e-mail
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

conditii de utilizare - e-mail

Va atasez mai jos un extras din "conditiile de utilizare" ale serviciului de email pe care l-am folosit de multi ani (am schimbat in XXX ca cine stie de ce mai dau daca le scriu numele).

Problema mea este ca de pe data de 13 iulie pana astazi mi-am pierdut toate mesajele (mai putin o parte din cele venite pe data de 29 iulie). De pe 13 iulie nu am mai primit nici un mesaj in casuta postala si am testat acest lucru. Intr-adevar nici un mesaj trimis pe adresa mea nu este primit. O parte din mesajele care le primesc pe acea adresa sunt foarte importante iar altele ma limiteaza in a-mi desfasura activatea (deoarece pentru o schimbare de cont sau parola sau alt gen de confirmare trebuie sa am acces la contul de pe care m-am inregistrat, fapt care nu mai este posibil).

Am contactat prin email si telefonic departamentul de abuzuri si prin email webmasterul dar nu am primit nici un raspunsi si nici o rezolvare pana acum.

Nu cred ca nu ofera nici un fel de garantie pentru servicii, este aiurea sa spui ca nu garantam increderea siteului detinut.

As dori sa imi explice cineva paragraful 16 si cum pot beneficia de acesta.

Multumesc.

14. ABSOLVIREA DE RASPUNDERE

Declarati in mod expres ca intelegeti si ca sunteti de acord cu urmatoarele afirmatii:

1.

utilizarea serviciilor portalului se face pe propria raspundere. Serviciile sunt furnizate pe principiul "asa cum sunt" sau "asa cum sunt disponibile". XXX se absolva in mod expres de toate raspunderile de orice fel, exprimate direct sau indirect, inclusiv, dar nu limitat la garantiile indirecte de vanzare sau conformitate cu specificatiile pentru un anume scop.
2.

XXX nu ofera nici o garantie ca: (i) serviciile vor implini toate cerintele dumneavoastra, (ii)serviciile vor fi neintrerupte, la timp, sigure sau fara erori, (iii) rezultatele ce se vor putea obtine din folosirea portalului si a serviciilor puse la dispozitie vor fi corecte sau de incredere, (iv) calitatea oricaror produse, servicii, informatii sau alte materiale cumparate sau obtinute de dumneavoastra prin intermediul portalului, va satisface toate cerintele, si (v) orice eroare de program va fi corectata.
3.

Orice material descarcat sau obtinut in alt fel prin utilizarea serviciilor puse la dispozitie de XXX se afla astfel la discretia si poate fi folosit doar pe riscul propriu si veti singura persoana responsabila de eventualele distrugeri cauzate computerului de pe care accesati portalul sau alte pierderi de date ce pot rezulta din descarcarea acestui tip de continut.
4.

Nici un sfat sau alte informatii orale sau scrise, obtinute de dumneavoastra de la XXX sau de la sau prin intermediul serviciilor noastre, va crea o garantie care nu este stipulata expres in Regulile de Utilizare.


15. LIMITARI ALE RASPUNDERII

Afirmati in mod expres ca ati luat cunostinta si sunteti de acord ca XXX nu va fi raspunzatoare pentru nici un fel de pagube directe, indirecte, accidentale, speciale, inclusiv, dar nu limitat la pagube pentru pierderei de profit, bunavointa, posibilitatii de folosire, date sau alte pierderi intangibile sau icomensurabile (chiar daca XXX a fost inainte informata de posibilitatea aparitiei unor asemenea pierderi), rezultand din: (i) utilizarea sau imposibilitatea utilizarii serviciilor portalului; (ii) costul procurarii de bunuri sau servicii complementare rezultand din orice bunuri, date, informatii sau servicii achizitionate sau obtinute sau mesaje primite sau tranzactii incepute prin sau de pe portalul XXX; (iii) acces neautorizat la sau deteriorarea transmisiilor sau datelor dumneavoastra; (iv) declaratii sau actiuni a oricarei terte parti asupra serviciilor portalului; sau (v) orice alta problema legata de serviciile site-ului.


16. EXCLUDERI SI LIMITARI

Unele sisteme juridice nu permit excluderea unor anume garantii sau limitari sau excluderea de raspundere in cazul unor distrugeri accidentale sau prin imprudenta. In concordanta cu acest lucru, unele din limitarile de la punctele 14 si 15 pot sa nu fie aplicabile unor anumiti utilizatori ai portalului.

[...] Titlurile paragrafelor din aceste Reguli de Utilizare sunt doar pentru o intelegere mai buna a lor si nu au efect contractual sau legal.

P.S.: nu au efect legal?
nu au efect legal TITLURILE PARAGRAFELOR.
mama ei de gramatica....
in fine.. dar pe langa titluri, ce este specificat in paragrafe...? chiar nu am nici o garantie sau pot sa le cer o rezolvare a problemei?
dar in contract la drepturile si obligatiile partilor, si mai ales la obligatiile XXX, ce este stipulat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in strainatate portik portik Buna . Am creat un site de publicitate, si as vrea sa aiba si un profit. Am \"verificat\" piata , si feddbeckul este ca se cere \" munca in strainatate\" . ... (vezi toată discuția)