avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale STIE CINEVA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

STIE CINEVA?

BUNA SEARA, VA ROG;
TREBUIE SA CER INSOLVENTA UNEI S.C. CE NU MI-A ACHITAT FACTURILE DIN 2008,
STIE CINEVA CUM SE CALCULEAZA PENALITATIILE , DACA IN CONTRACT NU SE SPECIFICA NIMIC DESPRE ACEASTA?
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 08:13, 16 Iunie 2009
Dobânda legală se stabileşte, în materie comercială, când debitorul este comerciant, la nivelul taxei oficiale a dobanzii legale stabilite de Banca Naţională a României. Potrivit art. 7 din Codul comercial, sunt comercianţi cei care fac fapte de comerţ, având comerţul ca o profesiune obişnuită, şi societăţile comerciale.

[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 15 Iunie 2009
d.alx, utilizator
ok a scris:

BUNA SEARA, VA ROG;
TREBUIE SA CER INSOLVENTA UNEI S.C. CE NU MI-A ACHITAT FACTURILE DIN 2008,
STIE CINEVA CUM SE CALCULEAZA PENALITATIILE , DACA IN CONTRACT NU SE SPECIFICA NIMIC DESPRE ACEASTA?
VA MULTUMESC ANTICIPAT


In cazul in care nu este stipulat in contract coeficientul de penalizare ,o sa va utilizati de dobanda legala raportata la taxa oficiala a scontului a BNR , iar penalitatile se vor calcula prin aplicarea cotei pe care o aflati de la BNR , multiplicata cu numarul de zile de intirziere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati de intarziere ok ok buna seara , va rog daca stie cineva cum se caculeaza penalitatiile de intarziere,in cazul facturilor neachitate din 2008, pt ca vreu sa depun ocere de ... (vezi toată discuția)
Dobanda legala ylys ylys Imi poate spune cineva care este dobanda legala? care este modul de calcul a unei sume ce trebuie actualizata cu indicele de inflatie si dobanda legala? (vezi toată discuția)
Dobanda legala aferenta taxei de poluare ildiko_13 ildiko_13 Buna ziua, Am o sentinta definitiva, prin care am obtinut restituirea taxei de poluare cu dobanda legala de la data achitarii pana la data restituirii ... (vezi toată discuția)