Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale STIE CINEVA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

STIE CINEVA?

BUNA SEARA, VA ROG;
TREBUIE SA CER INSOLVENTA UNEI S.C. CE NU MI-A ACHITAT FACTURILE DIN 2008,
STIE CINEVA CUM SE CALCULEAZA PENALITATIILE , DACA IN CONTRACT NU SE SPECIFICA NIMIC DESPRE ACEASTA?
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Dobânda legală se stabileşte, în materie comercială, când debitorul este comerciant, la nivelul taxei oficiale a dobanzii legale stabilite de Banca Naţională a României. Potrivit art. 7 din Codul comercial, sunt comercianţi cei care fac fapte de comerţ, având comerţul ca o profesiune obişnuită, şi societăţile comerciale.

[ link extern ]
d.alx, utilizator
ok a scris:

BUNA SEARA, VA ROG;
TREBUIE SA CER INSOLVENTA UNEI S.C. CE NU MI-A ACHITAT FACTURILE DIN 2008,
STIE CINEVA CUM SE CALCULEAZA PENALITATIILE , DACA IN CONTRACT NU SE SPECIFICA NIMIC DESPRE ACEASTA?
VA MULTUMESC ANTICIPAT

In cazul in care nu este stipulat in contract coeficientul de penalizare ,o sa va utilizati de dobanda legala raportata la taxa oficiala a scontului a BNR , iar penalitatile se vor calcula prin aplicarea cotei pe care o aflati de la BNR , multiplicata cu numarul de zile de intirziere.