Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului

Buna ziua,
Am fost trimisa in judecata in baza art.336 alin.1. Am avut o alcolemie de 0,42 la testul etilotest si la recoltarea 0,95 mg/l alcool pur in sange. Cazierul meu rutier este curat.
As vrea sa stiu daca o sa mi se faca dosar penal, daca o sa-mi dea inchisoare cu suspendare sau pot scapa doar cu o amenda si daca imi vor anula permisul de conducere.
cristinaa1, utilizator
[Editat]
Ma gandesc cum erau ceilalti din masina :giggle:
1. Da, vi se va intocmi dosar penal
2. Da, aproape sigur veti primi inchisoare cu suspendare. Banuiesc ca nu mai aveti asemenea ispravi, sau macar n-ati mai fost prinsa conducand asa vesela.
3. Aveti si bafta, tocmai ce intrara in vigoare noile prevederi... Ce amenda... 0,80 s-a facut 0,50, asa ca puteti primi pana la 5(cinci) ani de inchisoare!
Cititi art.79(1).
Gabriela Mihai, Avocat
Daca citeai cu atentie, am precizat ca am cazierul curat... nu am luat niciodata vreo amenda sau puncte de penalizare... si nu am avut probleme cu legea.... :giggle:
Nu te mai gandi cum erau ceilalti din masina.... probabil ai prea multa imaginatie si ar trebui sa ti -o dezvolti altfel...
Am pus o intrebare... atat
Din descrierea dvs inteleg ca ati fost trimisa in judecata,nu prea inteleg intrebarea cu dosarul penal, poate incercati sa fiti mai clara. Dosar penal s-a intocmit cand ati fost depistata cu alcoolemia de 0,42 alcool pur în aerul expirat.
Da... nu am pus bine intrebarea.... De fapt as fi vrut sa stiu daca toata treaba asta o sa-mi apara in cazier, daca o sa fiu condamnata si daca exista vreo posibilitate sa imi dea doar o amenda fara condamnare... avand in vedere ca am un cazier curat si am avut o atitudine sinere pe tot parcursul anchetei... si mi-am recunoscut vinovatia si o regret.
Din ceea ce am discutat cu un avocat, mi-a spus ca o sa-mi dea condamnare cu suspendare.
Daca sunteti trimisa in judecata, in cazul renuntarii la aplicarea pedepsei sau amanarii aplicarii pedepsei, ramaneti cu permisul, in cazul condamnarii cu executare sau cu suspendarea sub supraveghere permisul se anuleaza.