Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladiri pt. persoane cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladiri pt. persoane cu handicap accentuat

As dorii sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari
-o persoana cu handicat accentuat beneficiaza de scutirea pt impozitul pe o cladire si pe pamant care nu este pe numele dansei si este pe numele sotului altele decat adresa de domiciliu ?
- daca persoana respectiva este pensionara si lucreaza cu contract de munca in timp partial la 2 societati diferite beneficiaza de scutirea impozitului de venit pt toate veniturile din salarii de la ambele societati comerciale
In conformitate cu disp L nr 448/2006 art 26 facilitatea scutirii de la plata impozit casa+teren se acorda numai persoanei care face dovada ca este detinatoare atat de certificat/decizie incadrare in grad de handicap grav sau accentuat si este proprietarul bunului imobil unde se solicita scutirea