Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii scutire impozit salariu persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

scutire impozit salariu persoane cu handicap

Buna seara. VReau sa intreb daca la legea 448 a pers. cu handicat scutirea la plata impozitului pe salariu (art. 26 .a) este abrogata, adica nu mai beneficiaza de aceasta scutire.
Va multumesc.
Atat dispozitia mentionata cat si codul fiscal precizeaza facilitatea scutirii de impozitul aferent salariu pentru persoanele care fac dovada ca detin decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Este valabil pentru persoanele incadrate in orice grad de handicap? sau doar cel grav si accentuat?
Numai persoanele cu handicap grav sau accentuat...