avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit pe cladiri pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit pe cladiri pentru persoane cu handicap

Buna ziua,
Locuiesc cu parinti intr-un imobil la bloc, apartamentul este pe numele parintilor, eu sunt o persoana cu gradul de handicap grav, as dori va rog frumos sa-mi spuneti daca putem beneficia de scutirea taxe de impozit pe cladiri.
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:56, 10 Septembrie 2015
Conform disp art 26 din L nr 448/2006 beneficiaza de facilitatea scutirii impozit casa/teren numai persoanele care fac dovada ca sunt detinatoare de decizie/certificat de incadrare in grad accentuat/grav de handicap si detin domiciul stabil la adresa unde solicita scutirea
In speta supusa discutiei,dvs nu detineti calitatea de proprietar al imobilului,respectiv nu puteti beneficia de facilitatea fiscala prev de disp art 26 L nr 448/2006
Am domiciliul si locuiesc la aceeasi adresa cu parintii, numai ca eu nu sunt in contractual de vanzare cumparare.
Nu beneficiați de scutire pentru câ nu sunteți proprietarul apartamentului.
Citiți și acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...


Chiar daca aveti domiciliul si locuiti cu parintii,acestia detin calitatea de proprietari ai apartamentului
Dispozitia mentionata anterior precizeaza fara excceptii conditiile in care se poate beneficia de facilitatea scutirii impozit casa/teren in temeiul disp L nr 448/2006 republicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe cladiri si teren nikolas nikolas pot beneficia de scutire impozit pe cladiri si teren daca mama mea are grad de handicap grav si locuieste impreuna cu mine avand domiciliul la aceiasi adresa ... (vezi toată discuția)
Lg 448/2006-facilitati fiscale ioanaciulei ioanaciulei Mai este scutita de impozit pe cladire si teren o familie ai carei membrii (sot si sotie) au handicap grav, sint in varsta ,nu se pot intretine singuri.si ... (vezi toată discuția)
Scutiri de taxe pentru persoanele cu handicap mihaelaboaru mihaelaboaru Mama mea este incadrata in handicap de gradul 3 si i s-a spus ca este scutita de impozitul pe cladire si teren. La primarie i se refuza acest lucru pe motiv ca ... (vezi toată discuția)