avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj sau nu ?

buna ziua,

Incerc sa va expun pe scurt o situatie.
Timp de 17 ani am locuit cu sotul si cu fiica noastra intr-un aparament de 2 camere care era proprietatea mamei lui si a sorei ei. In primii 5 ani am locuit noi intr-o camera si matusa sotului in a doua camera. Matusa era pensionata si ff bolnava. Eu am fost cea care am ajutat-o, in ultimii 2 ani inainte de deces a fost imobilizata la pat , a trebuit sa o ingrijesc SINGURA, sotul nu m-a ajutat absolut deloc.Precizez ca soacra mea locuia in provincie si nu a venit dacat in vizita de cateva ori pe an. Fostul sot mai are 2 surori care locuiesc la fel in provincie si nu au venit decat la inmormantarea matusii.
Eu si sotul am suportat impreuna cheltuielile de inmormantare. Matusa a avut o intelegere cu soacra mea, este adevarat verbala, ca dupa moartea ei partea ei sa-i revina fiicei mele.
Dupa deces a fost facuta succesiunea pe numele soacrei mele la momentul respectiv noi aveam alte planuri si s-a convenit sa fie facute actele pe numele soacrei mele " pentru ca oricum noi locuim in casa si va ramane a noastra " .
Precizez ca noi am adus f multe imbunatatiri, incepand cu instalatia electrica, si terminand cu mobila.
Asa cum am spus am divortat si am cazut de acord atunci ca eu sa raman in casa cu fiica noastra. Nu s-a pus problema cu actele casei si partaj pentru ca au insistat ca pot sata cat vreau pentru binele ficei noastre.
Acum lucrurile s-au schimbat, sincer ma asteptam la asta, eu trebuie sa plec cu fiica mea pana la 1 iulie.
Fostul sot spune ca nu-l intereseaza mobila si celelalte bunuri din casa, pot sa iau tot. E prea mult de povestit insa pot spune ca fatat el cat si familia lui nu sunt oameni in care sa ai incredere. Una spun si alta fac, La divort s-a intamplat la fel. Am vorbit ceva acasa iar acolo am fost acuzata de alte lucruri, personal imi spune ceva iar in alta parte spune altceva. In concluzie nu mai am incredere.
As vrea sa stiu daca iau bunurile pot fii acuzata legal ca am luat aceste lucruri ? El ar ramane cu investitiile facute iar eu cu aceste bunuri. Spre exemplu ce sete in dormitor sunt lucrurile fiicei mele ( mobila, calculator etc).
In acesti 2 ani de la divort eu am intretinut casa, el a dat numai pensia de intretinere copilului.
Noi nu am facut partaj dupa divort. Poate ca as deschide eu actiune insa credeti ca as putea cere ceva din partea ce mi se cuvine, zic eu, din partea matusii lui de care am avut grija ? Nu am acte insa am foarte multi martori.
Mi-as fi dorit sa existe o intelegere care sa fie si respectata insa s-au intamplat atatea lucruri incat nu stiu ce sa fac .

Astep parerea voastra.
Multumesc
casa e pe numele soacrei, deci nu poate face obiectul partajului.
dvs. puteti sa-i cereti soacrei prin instanta sa va despagubeasca cu partea dvs de investitii facute in casa ei.
si cu bunurile din casa cum ar trebui procedat ? Sa fac partaj cu fostul sot si separat sa-i cer mamei lui sa ma despagubeasca pentru investitiile facute? Daca am fost de buna credinta si am ingrijit-o pe sora ei sa inteleg ca nu mai am ce face acum ?
Pot face o intelegere la notar prin care fostul sot sa declare ca nu doreste bunurile ?
1.puteti face o actiune in pretentii in contra soacrei dvs ., intrucat aveti un drept de retentie in ceea ce priveste imbunatatirile facute in imobil, pe perioada casatoriei .
va trebuie insa sa aveti acte, chitante, facturi, cu care sa dovediti investitiile facute .
2. in ceea ce priveste bunurile mobile din casa, puteti incheia o tranzactie de comun acord cu sotul , pe care sa o depuneti in instanta .
specificati cum impartiti bunurile . trebuie sa va prezentati amandoi sotii in fata instantei unde veti semna aceasta tranzactie.
fiind de comun acord , nici nu va dura mai mult d eun termen daca amandoua partile se prezinta .

eu v-as sfatui sa procedati astfel, intrucat ati mentionat faptul ca sotul nu mai este de incredere ..
dvs stiti cel mai bine
multumesc ptr informatii.

Intrucat acest bun imobil apartine soacrei , si nu face parte din masa bunurilor comune partajabile , cu privire la imbunatatiri exista doar un drept de creanta, a carui existenta trebuie sustinuta cu orice mijloc de proba (inscrisuri , martori )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj rozadiana rozadiana Buna ziua.Vreau sa aduc in discutie situatia locuintei mele actuale,proprietatea mai multor persoane.Aceasta locuinta a fost cumparata de catre socrii mei prin ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate simona435 simona435 buna ziua, sunt casatorita de 15 ani am un copil si locuiesc cu sotul in apartamentul mamei lui (aceasta fiind trecuta proprietara in acte).sotul detine o ... (vezi toată discuția)
Succesiune,casa cu uzufruct si apartament fara partaj facut C.M.A. C.M.A. Buna ziua. In timpul vietii sale ,soacra mea a dobandit: - un apartament (bun comun cu primul sot si la care nu s-a facut partajul, dupa ... (vezi toată discuția)