avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Depunere declaratie 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Depunere declaratie 392B

agentii de asigurari trebuie sa depuna declaratia 392B?
Cel mai recent răspuns: Cris1971 , utilizator 13:50, 21 Februarie 2015
Da. Daca aveti cifră de afaceri inferioară sumei de 220.000 lei.

Ordin 93/2014:

Formularul (392B) "Declaraţie informativă privind livrările de bunuri, prestările de servicii şi achiziţiile efectuate în anul . . . . " se completează de către persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie a anului de referinţă, respectiv a anului pentru care se depune acest formular, nu erau înregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi a căror cifră de afaceri realizată la acea dată, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 220.000 lei.
Nu se depune acest formular în situaţia în care persoanele impozabile nu au desfăşurat în anul de referinţă livrări de bunuri şi prestări de servicii în interiorul ţării şi/sau achiziţii efectuate din ţară.
Am profesie liberala, am gasit pe net pe site-ul ANAF formular pentru completarea declaratiei 392B, pot sa completez in formatul respectiv si sa duc luni la ANAF? Precizez ca pana acum am completat in programelul care se downloadeaza de pe net dar acum vad ca se poate completa si pe formular ca si declaratiile 200 sau 220. La noi in localitate nu se cere varianta pe CD, doar cea listata din acest motiv ma gandeam ca-i bine si daca o sa completez formularul respectiv. Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Februarie 2015
Cris1971, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 b CORNEA ADRIAN CORNEA ADRIAN Buna ziua. Am un PFA , nu sunt platitor de TVA. In anul 2014 nu am avut activitate cifra de afaceri fiind 0. Am inteles ca si in aceste conditii trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratii 392a / 392b ileana nico ileana nico Buna ziua, Pentru un PFA inscris in scop de TVA si care livreaza prestari servicii intracomunitare ( incepand din ian.2014). cu facturare lunara in euro, ... (vezi toată discuția)
Declaratia informativa 392b ionutfazacas ionutfazacas Buna ziua, Azi 15.01.2015, am trecut pe la ANAF sa vad ce declaratii sunt obligat sa depus in aceasta luna. Pe langa D220, D200, si D600, de data aceasta mi ... (vezi toată discuția)