Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, transfer proprietate bunic - nepot minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, transfer proprietate bunic - nepot minor

Buna ziua, in calitate de bunic pot trece casa pe numele nepoatei care are 5 ani.?
Multumesc
Minorul nu poate incheia contracte, dar poate mosteni. De mostenire va dispune dupa varsta majoratului.
Cum nu poate incheia contracte? Poate daca este reprezentat in actele juridice de reprezentantul sau legal sau de un curator, numit de Autoritatea tutelara prin Dispozitie. La fel si la succesiune,poate mosteni minor fiind!

:offtopic:
Va rog sa dati raspunsuri la obiect .
ContSters338589, utilizator
Minorul poate sa mosteneasca SI sa semneze contracte, evident, prin reprezentant legal (trebuie instituita curatela)

"Curatela este o măsură instituită de către serviciul autoritate tutelară al primăriei care va numi o persoană (curatorul special) pentru a asista minorul sau interzisul judecătoresc la încheierea actelor notariale cum ar fi vânzarea, donația sau acceptarea unei moșteniri.
Conform art. 178 din Noul Cod Civil, instanţa de tutelă va numi curatorul, însă, până la înfiinţarea acestor instanţe, numirea curatorului se va face în continuare de către autoritatea tutelară.
Spre exemplu, un minor poate dobândi calitatea de moștenitor și, respectiv, să accepte o moștenire, prin curator numit prin dispoziție al autorității tutelare a primăriei de la domiciliul minorului. După depunerea cererii de dezbatere a moștenirii, notarul public va efectua o adresă în către serviciul de autoritate tutelară al primăriei competente pentru numirea unui curator special care să reprezinte/asiste pe minorul/interzisul judecătoresc la încheirea actelor de dispoziție sau la dezbaterea succesorală."

Sursa:
[ link extern ]
Bogdan Craioveanu, Avocat