Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua cercetari disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua cercetari disciplinare

Buna seara/ziua,
Am fost cercetat disciplinar, pe perioada cercetarii am fost suspendat din functie, iar in ziua cand am fost la convocare mi s a mai adus la cunostinta inca o cercetare disciplinara. Ce se va intampla in acest caz, voi primi decizia pentru prima cercetare sau trebuie sa astept sa ma duc si la a 2 a convocare ? Mentionez ca sunt in continuare suspendat ! Multumesc !
Fiecare cercetare disciplinara cu procedura ei, mergeti si la a 2-a convocare.
trandafir2 a scris:

Fiecare cercetare disciplinara cu procedura ei, mergeti si la a 2-a convocare.

O sa merg, insa nu mi ati raspuns la intrebare, o sa primesc decizia pentru prima cercetare efectuata ?
Daca prima cercetare disciplinara s-a finalizat, atunci va trebui sa vi se comunice decizia de sanctionare, chiar daca ati fost convocat pentru o alta cercetare disciplinara.
Multumesc frumos, asta ma interesa, in cat timp au obligatia sa mi transmita acest lucru ?
Art.252 C.mun.
.....
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.

(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.