Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament / mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament / mostenire

Speta este urmatoarea:

- EL a fost fiul unei proprietare din blocul meu;
- mama lui a decedat in urma cu cca 10 ani, fara ca intre timp acesta sa fi facut succesiunea;
- in acest timp a locuit singur, dar il vedeam adesea impreuna cu o prietena (aceeasi) intrand sau iesind din bloc, tot de atata timp;
- de la decesul mamei lui a inregistrat restante foarte mari la intretinere pe care n-a mai avut cum sa le achite, ca loc de munca avea din cand in cand;
- in ultimii ani, cu totul sporadic, mai venea la casierie si achita din restanta cate ceva, toate chitantele fiind scrise pe numele prietenei;
- in acest timp nicio ruda, de niciun fel, nu a venit la asociatie sa se intereseze de situatia lui sau sa plateasca vreun ban; nu stiu daca asta era vointa lui sau dezinteres total din partea rudelor;
- in urma cu putine luni a facut un cancer galopant;
- stiind ca va muri in scurt timp, s-au dus la notar si au facut actele de succesiune si apoi un testament prin care lasa garsoniera mostenire prietenei lui; de altfel ea a si platit o foarte mare suma de bani - 7.500 lei - in contul intretinerii plus cheltuielile notariale;
- in cele din urma EL s-a prapadit; cheltuielile de inmormantare si toate cele necesare pentru pomenire le-a suportat aceasta prietena.

Ieri ma suna prietena lui sa-mi spuna ca unul din copiii unui var de-al decedatului i-a telefonat sa o intrebe "de sanatate", adica ce e si cum e cu garsoniera ramasa de pe urma lui.
Intrebarea mea este: ce sansa are aceasta prietena a decedatului sa ramana cu casa in fata atacului rudelor?
Pentru a fi anulat un testament este necesar sa se dovedeasca lipsa discernamantului testatorului la momentul incheierii acestuia.
In lipsa unor acte medicale care sa dovedeasca lipsa discernamantului ,nu se poate obtine anularea testamentului.
Nu prea au sanse daca nu sunt mostenitori rezervatari. Calitatea de most. rezervatari o au descendentii (indiferent de grad), parintii si sotul supravietuitor. In afara lor nimeni nu poate ataca testamentul in temeiul faptului ca nu le-a fost respectata rezerva legala. Daca defunctul voia ca transmisiunea prop. sa nu poata fi atacata era indicat sa vanda (eventual cu pastrarea uzufructului). Asta deoarece, legea opreste liberalitatile (donatii, etc) in considerarea rezervei legale dar nu obliga pe nimeni sa lase o mostenire.
Alexandru Ardeleanu, Consilier juridic
elga50 a scris:

a facut ... testament prin care lasa garsoniera mostenire prietenei lui;

Ieri ma suna prietena lui sa-mi spuna ca unul din copiii unui var de-al decedatului i-a telefonat sa o intrebe "de sanatate," adica ce e si cum e cu garsoniera...

Doar de sanatate s-ar putea interesa.

Copiii unui var inseamna rude de gradul cinci. :wave:
Iar colateralii au vocatie la mostenire numai pana la gradul al patrulea inclusiv.
Multumesc pentru raspuns :bow:

Acum ma gandesc ca aia, copiii adica, or fi dat telefon, dar daca traiesc si parintii lor, atunci se pune problema posibilitatii de atacare a testamentului de catre, sa zicem, parintii lor, daca mai sunt in viata? Din cate inteleg, ar putea.....
Verii (rude in linie colaterala de grad patru), daca sunt in viata, au vocatie la mostenire.
Dar nu sunt rezervatari. Testamentul ii inlatura de la mostenire.

A! daca-s vii si tin mortis, s-ar putea lega de ...tigla de pe casa mortului (lipsa de discernamant a defunctului). Dar inteleg ca omul a suferit de ...plamani.
romascanu, moderator