Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum se poate transforma incadrarea unei cladiri din ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum se poate transforma incadrarea unei cladiri din "spatiu comercial" in "spatiu rezidential" ?

Speta este urmatoarea:

Se da un mic magazin de tip "butic", chiosc, de 12mp cu iesire la strada, construit, in urma cu 10-15 ani, cu titlu de "spatiu comercial" in curtea unei persoane fizice. In prezent firma nu mai functioneaza, a inchis magazinul, a pus lacatul pe usa. "Spatiul comercial" e insa, in continuare acolo. Din 2016 statul roman vrea sa impoziteze diferentiat cladirile dupa categoria de folosinta.

Cum poate omul respectiv (fost patron) sa schimbe oficial (deci si in evidentele directiei de taxe si impozite locale) destinatia, categoria de folosinta a constructiei, din "spatiu comercial" in cladire de locuit sau "magazie" sau "anexa", pentru a nu plati un impozit majorat?
kres, utilizator