Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Am nascut in 24 Octombrie 2014.
Am depus dosarul pentru primire indemnizatie de crestere copil pana la un an pe 8 decembrie impreuna cu cel pentru alocatia de stat.

Prima plata a sosit pe 17 Februarie insemnand alocatie de stat pentru lunile Nov 2014-Ian 2015 si indemnizatie crestere copil pentru perioada din care am depus dosarul 8 Decembrie- Ianuarie 2015. Mi s-a spus de la relatii cu clientii la agentia nationala pentru plati si inspectie sociala ca indemnizatia lunii Nov nu o voi primi retroactiv deoarece am depus dosarul abia in 8 Dec.

Este corect asa? Stiam ca ambele indemnizatie si alocatie se platesc retroactiv.
Va rog frumos sa ma lamuriti daca este ceva de facut in cazul meu.
Multumesc mult!
OUG 111/2010
art. 15
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:

a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) începând cu data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredinţării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a)–c).
....

Dvs ati beneficiat de concediu de maternitate?
Am beneficiat de concediu prenatal si postnatal.
Concediul postnatal incheindu-se pe data de 7 Decembrie.
Mergeti la AJPIS cu textul de lege si aratati-le ca ati depus dosarul in termen.

De asemenea, puteti sesiza ANPIS - Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială , email: anps@prestatiisociale.ro