Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi rutiere pentru lipsa rovinietei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi rutiere pentru lipsa rovinietei

Daca ai fost amendat pentru lipsa rovinietei fiind "interceptat" prin alte mijloace decat controlul de rutina( exemplu camere de luat vederi) in cat timp de la constatare trebuie sa-ti trimita procesul- verbal de contraventie? Daca nu poti semna personal pt primirea procesului- verbal (esti plecat de 7 luni din tara) ce se poate intampla?.Ce proba pot solicita?(sa fiu convins ca este adevarat ce scrie in procesul-verbal).Ce lege reglementeaza regimul amenzilor?
Va multumesc,
PV contraventie trebuie comunicat in interval de 6 luni de la depistarea in trafic fara rovinieta
Daca nu semnati de primirea PV,daca nu achitati amenda in termen legal,autoritatea va declana responsabilitatea recuperarii sumei in favoarea autoritatii fiscale responsabile domiciliului dvs
Daca va aflati in termenul legal prevazut ,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala,in cuprinsul careia sa solicitati ca autoritatea in domeniu sa puna la dispozitie probele in temeiul carora a fost consemnat PV contraventie
In cazul mentionat opereaza dispozitiile regulamentului circulatiei pe drumurile publice si OUG nr 2/2001
Va multumesc pt. raspuns, dar persoana amendata , asa cum am mentionat este plecata din tara din iunie 2014 si nu este proprietarul nici unui autoturism. Eu( tatal lui ) nu pot intra in posesia p.v. sa-l pot contesta in justitie.Autoturismul a apartinut unei firme care mi l-a vandut mie dar eu nu l-am inregistrat pe numele meu , din diverse motive. Cum pot proceda?