Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul din arenda

Buna seara
Persoanelor fizice care au incheiate contracte de arenda cu un PFA trebuie sa plateasca impozit pe venit?
Dar persoanele fizice care au un handicap grad accentuat(picior amputat)?
Persoanei fizice care are dat pamantul in arenda pe baza de contract de arenda valabil, i se retine de catre arendas impozitul pe venitul din arenda si contributia la sanatate iar el nu mai trebuie sa depuna nicio declaratie si nici sa mai plateasca nimic.
In cazul in care PFA-ul are mai multe terenuri luate in arenda de la persoane fizice ,PFA-ul poate plati impozitul si contributia la sanatate pe un singur Op sau se face cate un OP pentru fiecare arendator?
Ce declaratii trebuie sa depuna PFA-ul in acest caz?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.