Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Hotarare judecatoreasca definitiva alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Hotarare judecatoreasca definitiva alcoolemie la volan

Nr. unic (nr. format vechi) :
Data inregistrarii
Data ultimei modificari:
Sectie: .
Materie: Penal
Obiect: conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
xxxxxxxxxxxxxx Inculpat

Şedinţe
Ora estimata: 08:30
Complet: Complet 7
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Îndreaptă eroarea materială.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială

Ora estimata: 08:30
Complet: Complet 7
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. 374 pct. 4 N.C.Pr.P. rap la art.375 NCPP cu aplic. art 396 pct 10 NCPP admite cererea inculpatului XXXXXXXX privind judecarea cauzei potrivit procedurii recunoaşterii învinuirii. Condamnă pe inculpatul xxxxxxxxxx , - pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană având o alcoolemie peste limita legală prevăzută de art. 336 alin 1 N.C.P. cu aplicarea art 5 NCP cu aplic. art. 396 pct. 10 C. p .p . la pedeapsa de 8 luni închisoare. În baza art. 91 C.p. dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei aplicată inculpatului Chiriac Bogdan pe durata unui termen de încercare de 2 ani. În baza art. 93 alin 1 , 2 şi 3 C.p., pune în vedere inculpatului să se supună următoarelor măsuri şi obligaţii de supraveghere: - Să se prezinte la serviciul de Probaţiune Constanţa conform programului de supraveghere care va fi întocmit de această instituţie - Să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - Să anunţe, în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; - Să comunice schimbarea locului de muncă ; - Să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă; - Să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate; - Să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 60 de zile astfel cum se va stabili de către Serviciului de Probaţiune Constanţa în funcţie de aptitudinile şi pregătirea socio - profesională a acestuia , afară de cazul în care din cauza sănătăţii nu poate presta această muncă; În baza art. 404 C.p.p. pune în vedere inculpatului dispoz. art. 96 C.p. referitoare la situaţiile care atrag revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere, respectiv săvârşirea unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare şi neîndeplinirea cu rea credinţă a măsurilor , obligaţiilor de supraveghere şi cele civile stabilite prin prezenta sentinţă. În baza art. 274 alin 1 NCPP obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu apel în 10 zile de la comunicarea minutei . Dată şi citită în şedinţa publică din 20.11.2014.
Document: Hotarâre

INTREBARE : VA ROG SA MI SPUNETI DACA IN CAZUL DE FATA IMI POT REDOBANDI PERMISUL AVAND IN VEDERE CA INSTANTA NU A SPECIFICAT NIMIC IN HOTARAREA DEFINITIVA CUM ESTE PREZENTATA MAI SUS PRIVITOR LA INTERDICTIA DE A MAI CIRCULA SAU ANULAREA PERMISULUI

VA MULTUMESC!
daniel1969, utilizator
Niciodata instanta nu dispune prin hotarare anularea permisului de conducere.
Anularea permisului de conducere intervine ca urmare a condamnarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru una din infractiunile prevazute de art.114 din Oug.195/2002, infractiuni printre care se afla si cea savarsita de dvs. ( art 336 c.pen.).
Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
a)titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savarsita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie;
b)titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) si (4) din Codul penal;
d)titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pedeapsa complementara a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanta prevazuta la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e)permisul de conducere a fost obtinut cu incalcarea normelor legale, situatie constatata de instanta competenta.
f)permisul de conducere a fost obtinut in perioada in care titularul era cercetat sau judecat in cadrul unui proces penal pentru savarsirea unei infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice, atunci cand acesta a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva.
(2) Permisul de conducere se anuleaza si in cazul in care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anularii permisului de conducere se stabileste prin regulament.

Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamanarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Articolul 116
(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
...................................
b)a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
......................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
INTERESANT ESTE URMATORUL FAPT: CUNOSC UN CAZ similar i am citit si eu hotararea este identica doar ca in loc de suspendarea pedepsei scrie amanarea ... ideea e ca omul si a redobandit permisul
Nu este chiar identica, dvs ati fost condamnat, omul respectiv nu a fost.
Daca e suspendare inseamna ca nu stati dupa gratii si daca recidivati atunci se lasa cu privare de libertate. Daca e cu amanare este curat spalat si daca in perioada de incercare nu recidiveaza ramane curat deci in ultima situatie dreptul de a conduce si-l pastreaza.
si la mine cum este?
ca trebuie sa fac iar scoala de soferi...si am intalnit accelasi caz similar si a recuperat permisul cu hotararea legalizata fara a mai sustine examen sau proba practica...eeeee...deci cum e?

Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Penal Cameră Preliminară/Fond-amânare pr.
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art.336 al.1 N.C.pen. cu aplicarea art.5 al.1 N.C.pen. cu aplicarea art. 396 al.10 N.C.p.p. condamnă pe inculpatul Matei Marius la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe. În baza art. 83 alin. (1), (3) N.C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucureşti, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bucureşti. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariul cuvenit apărătorului din oficiu rămân în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 22.10.2014.
Document: Hotarâre 345/2014 22.10.2014
mmateimarius, utilizator