Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Va rog in mod respectuos sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei situatii:sucesiune dupa persoana decedata in anul 2006 neefectuata, in momentul de fata fiind in viata sotia defunctului, unicul fiu si unicul nepot, acesta fiind major.Sotia defunctului doreste sa faca succesiunea si sa treaca toata partei ei si a fiului in favoarea nepotului, toti fiind de acord.Unde trebuie sa se prezinte, trebuie sa se prezinte toti trei,ce act ar fi recomandat sa se faca si cat credeti ca ar costa estimativ totul, avand in vedere ca nu s-a facut in termen?Este necesar avocat?
Va multumesc din suflet!
O zi frumoasa la toata lumea !
Trebuie sa se prezinte la notarul public din cirumscriptia Curtii de Apel unde a avut ultimul domiciliu defunctul.Actele necesare le va indica notarul public,trebuiesc urmatoarele acte:certificat de deces,acte de stare civila(certificat nastere,certificat casatorie ptr.mostenitori).Taxele notariale si onorariul notarului le stabiliti direct cu acesta.Nu este necesar avocat daca va intelegeti amiabil la notarul public.
Multumesc pentru raspuns.