Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere punct de lucru

Buna ziua,

Se poate radia un punct de lucru unde nu se desfasoara de societate nicio activitate (de catre socieatea care il detine) insa acolo se construieste un viitor sediu (de catre o alta societate- antreprenor), având în vedere prevederile art. 74 alin. 3 si 4 din C. Proc. Fiscala ?

Multumesc anticipat,
Buna ziua,

Pai daca nu se mai desfasoara activitati, nu mai e practic un punct de lucru asa ca e chiar indicat sa il radiati. Nu cred ca pe cei de la Registru sau de la Finante ii intereseaza ca se construieste altceva acum in acel spatiu.

Succes,
Asa am zis si eu, dar cu vedeti raportat la prevederile de mai jos? (din C.P.Fisc.)

Art. 74 Declararea filialelor şi sediilor secundare

(1) Contribuabilii au obligaţia de a declara organului fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile, înfiinţarea de sedii secundare.

(4) Prin sediu secundar se înțelege și un șantier de construcții, un proiect de construcție, ansamblu sau montaj ori activități de supervizare legate de acestea, numai dacă șantierul, proiectul sau activitățile durează mai mult de 6 luni.