Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie de construire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie de construire

Buna seara
Am o intrebare punctuala:
- la parterul blocului in care locuiesc exista un spatiu comercial din constructie, proprietate particulara (inainte de 89 a fost al ICSAP-ului, s-a privatizat). In acest spatiu proprietarul doreste sa deschida un restaurant. A incept lucrarile de amenajare, si azi observ ca ridica nicte ziduri in spatele blocului, ca sa mai obtina un spatiu de depozitare probabil.
Intrebare: dupa legile in vigoare ar trebui sa aiba autorizatie de construire de la primarie si acordul proprietarilor direct afectati cred.?:((
Anul trecut a mai facut o tentativa in acest sens, dar locatarii prin asociatie au facut o hartie cu semnaturi ca nu sunt de acord cu un restaurant (motivele sunt evidente), hartie depusa in intampinare la primarie. Atunci lucrarile s-au oprit (proprietarul sustine ca nu din cauza semnaturilor, ca el nu se sperie de asa ceva). Acum mai este nevoie de alta hartie, sau suntem ignorati total si de primarie si de proprietar? Proprietarul sustine ca are nevoie de o singura semnatura de la apartamentul care este strict deasupra spatiului pt. restaurant. Si ca semnatura asta o obtine fara probleme, a spus clar ca ,,asa se obisnuieste,, sa mituiasca pe cel de deasupra.(mentionez ca a mai facut acest lucru facandu-i vecinului termopane la balcon).
Spuneti-mi va rog, ajunge o singura semnatura? noi ceilalti care nu avem perete comun, dar vom avea masini parcate pe locurile noastre, eventual betivi etc. nu avem nici un cuvant? si nici primaria nu trebuie sa ne intrebe daca se construieste ceva (daca s-a eliberat autorizatie)?
Este o situatie delicata in conditiile in care anterior asociatia de proprietari a manifestat interesul impotriva executarii respectivei extinderi
Sesizati oficial serviciul urbanism din primarie
Asociatia de proprietari prin reprezentant legal ,poate starui la primarie asupra cererii initiale de respingere executie extindere+amenajare restaurant