Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurari auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurari auto

Buna ziua,as putea platii o asigurare in Romania pentru o mașină înmatriculata in Italia cu proprietar italian fara rezidenta in Romania,pe numele altei persoane,alta decât proprietarul sau vreo ruda?
Da, o puteti plati, adica puteti vira banii pt. polita unei firme de asigurari din strainatate, preferabil una italiana.
Firmele de asigurari care opereaza pe piata asigurarilor auto din Romania nu asigura decat autoturisme inmatriculate in Romania.
Este un caz, o societate care incheie asigurare rca pt. autoturisme inmatriculate in Bulgaria... dar la niste tarife....
Am niste amici italieni care au afaceri in Romania si toti si-au inmatriculat autoturismele in Romania, le convine, pretul rca-ului este si de zece ori mai mic aici. E vorba de euro5
Nu va surade ideea?
cornelbuftea a scris:

Buna ziua,as putea platii o asigurare in Romania pentru o mașină înmatriculata in Italia cu proprietar italian fara rezidenta in Romania,pe numele altei persoane,alta decât proprietarul sau vreo ruda?

Ce tip de asigurare ?
Romaneasca nu puteti face decat in vederea inmatricularii .