Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Import utilaje second hand
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Import utilaje second hand

Care ar fi codul CAEN potrivit pentru activitatea de comercializare din import de masini si utilaje agricole folosite pentru un srl? Ce declaratii se depun , daca se datoreaza taxe speciale de ex. de mediu sau alte pentru ca utilajele nu sunt noi?
Codul CAEN este 4661 comert cu ridicata al maşinilor agricole, echipamentelor şi furniturilor, eventual si 4662 comert cu ridicata al maşinilor-unelte.
Declaratii la fondul pentru mediu nu trebuie sa depuneti decat daca aceste utilaje vin pe paleti sau sunt ambalate in vreun fel.
Daca utilajele vin cu acumulator tip auto sau alt tip de acumulator (montat pe utilaj) trebuie sa va inregistrati la ANPM ca introduceti pe piata acumulatori si sa faceti ulterior dovada gestionarii acestor acumulatori.