Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Pro-rata la taxarea inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Pro-rata la taxarea inversa

Sunt o societate cu operatiuni mixte, pentru care aplic pro-rata .

In cazul in care am o aprovizionare de aliaje turnate in bare, cu taxare inversa, inregistrarea TVA de catre cumparator atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de TVA este denumita autolichidarea TVA.
Ca atare, pentru efectuarea acestei operatiuni calculez pro-rata la aceasta deducere de TVA?
Te ajuta un extras din documentul din linkul de mai jos?

In contextul prevederilor legale redate anterior trebuie avut in vedere ca, exista situatii in care
nu este vorba de o plata efectiva a taxei aferente achizitiilor intracomunitare de bunuri, ci de
evidentierea taxei aferente achizitiilor intracomunitare in decontul prevazut la art. 1562, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila, in limitele si in conditiile stabilite la art. 145 - 1471. Problema platii efective a taxei pe valoarea adaugata s-ar pune numai in situatia in care, avand in vedere activitatile desfasurate, societatea ar avea obligatia determinarii taxei deductibile pe baza de pro-rata, in conformitate cu prevederile art. 147 din Codul fiscal, sau nu ar avea drept de deducere a taxei aferente achizitiilor

[ link extern ]