Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte necesare cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte necesare cadastru

mama si fratele sau au deschis succesiunea dupa parinti in 2001 pe baza titlului de propritate existent,obtinand fiecare cate un certificat de mostenitor- demersurile fiind derulate pin notariat,prin partaj voluntar;
acum mama a mers la un ing.cadastrist ptr.efectuarea cadastrului,dar acesta i-a spus ca certificatul de mostenitor nu are nici o valoare,ca trebuie i titlul de proprietate;
eu nu am mai gasit titlul de propreietate, nu stiu unde s-a ratacit;ce este de facut in acest caz?
La biroul notarial care a efectuat succesiunea veți găsi și titlul de proprietate. Solicitați o copie autentificată.
intrebarea este:mai este nevoie de titlul de proprietate daca s-a facut partaj voluntar inscris in cartea funciara,existand certificat de mostenitor?
Da, este nevoie de toate actele pe baza caruia s-a facut partajul si care sunt mentionate in partaj