Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca traieste unul din parinti cum se poate face ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca traieste unul din parinti cum se poate face succesiunea

Daca traieste unul din parinti se poate face succesiunea?
Matusa mea a ramas vaduva cu 4 fete (3 din ele maritate) si vrea sa stie ce drepturi are asupra bunurilor.
Daca se face succesiunea cat ar trebui sa-i revina ei si cat copiilor?
Partea ei poate sa o lase mostenire doar uneia dintre fete si cum trebuie sa procedeze?
Va multumesc!
Banuiesc ca este vorba despre bunurile ramase de la defunctul sot... Masa succesorala se compune din 1/2 din bunurile dobandite in timpul casatoriei (jumatatea care-i revine sotului defunct) si toate bunurile proprii ale unchiului (cele dobandite de acesta inaintea casatoriei, sau in timpul casatoriei, daca nu sunt bunuri comune - de ex. mosteniri, etc.) Din aceste bunuri, matusa are dreptul la 1/4, iar fetele la 3/4. Dupa dezbaterea succesiunii si efectuarea partajului succesoral, matusa poate dispune liber de bunurile ce-i revin. De asemenea, poate dispune cum doreste de jumatatea care-i revine din bunurile comune din timpul casatoriei. Cea mai uzitata cale este de a se face un contract de vanzare-cumparare catre unul dintre copii, intrucat testamentele, ca si donatiile, nu pot depasi rezerva succesorala si sunt reductibile. (nici aceste contracte de vanzare-cumparare nu sunt intotdeauna "batute in cuie":)), insa practica dovedeste ca sunt mai greu de desfiintat decat testamentele sau donatiile).