Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum poti sa devii platitor de Tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum poti sa devii platitor de Tva?

Buna seara .
Care sunt criteriile de care se tine cont la acordarea dreptului de platitor de tva ?
Sunt un SRL cu domeniu de activitate 9319 -alte activitati sportive .
Poate deveni platitor de tva daca este autorizat sa desfasoare aceasta activitate la sediul social?
Multumesc,
Criterii:

a. persoana juridică nu are interdicție de a desfășura activități economice în spațiul
destinat sediului social sau în spațiul aferent sediilor secundare;

b. niciunul dintre administratori și/sau asociații persoanei cu răspundere limitată și nici
societatea însăși nu înregistrează în cazierul fiscal infracțiuni împotriva legislației financiar-contabile și fiscale;

c. în urma unei evaluări rezultă intenția și capacitatea persoanei juridice de a desfășura
activități economice.

Sau sa fi depasit cifra de afaceri de 65.000 euro.