Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ESTE VECHIME PENSIA DE INVALIDITATE GR 3 ,DAR NU AM ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ESTE VECHIME PENSIA DE INVALIDITATE GR 3 ,DAR NU AM GASIT LOC DE MUNCA?

Sunt in pensie de invaliditate gr 3 ,in 2021 am dreptul la pensia pentru munca depusa,nu gasesc loc de munca, si as vrea sa stiu daca este vechime adunat ca ani,pensia de invaliditate
.Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu constituie vechime in munca, ci stagiu de cotizare asimilat care se va lua in considerare la stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei pentru limita de varsta.

Legea 263/2010, art. 49 :
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
....