Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada in care beneficiez de pensie de invaliditate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada in care beneficiez de pensie de invaliditate este valorificata la pensia pentru limita de varsta?

DACA AM BENEFICIAT DE PENSIE GRADUL II ,TIMP DE 10 ANI, IN ACEASTA PERIOADA SE ADAUGA LA IESIREA LA PENSIE LA VARSTA, CONTRIBUTIE LA VECHIME.
Pensia de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limta de varsta.

Legea 263/2010

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

Art. 97
(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate, in situatia prevazuta la art. 49 alin. (1) lit. a);