Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie gradul 3 - vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie gradul 3 - vechime

Buna ziua ,
Mama mea a suferit un accident vascular si in prezent beneficiaza de pensie de boala -gradul III. Constituie vechime gradul III?
multumesc frumos
Este stagiu asimilat care va fi luat in calculul pensiei de limita de varsta.

Legea 263/2010 Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
Art. 97
(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate, in situatia prevazuta la art. 49 alin. (1) lit. a);
Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.