Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate influenþeazã punctajul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate influenþeazã punctajul pensiei pentru limitã de vârstã?

Pensia de invaliditate,gr.III, se socoteste la vechime sau la punctajul pensiei pentru limita de varsta , daca da unde pot citi?
Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

Art. 97
(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate, in situatia prevazuta la art. 49 alin. (1) lit. a);
(2) In cazul persoanelor care beneficiaza de perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) si care, in aceeasi perioada, obtin venituri pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale, la calculul punctajului lunar al asiguratului se iau in considerare, prin cumulare, aceste venituri si cele stabilite pentru perioadele asimilate.

multumesc