Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cum sa fac carte funciara in acest caz?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cum sa fac carte funciara in acest caz?

am o suprafata de 2500mp de teren detinuti cu TP
Din 2005, 1000mp din acest teren a fost dat in proprietate altei persoane cu 4 ani mai tarziu un mod abuziv
Acum pe cei 2500mp sunt doi proprietari cu 2 TP
Eu cu TP din 1994 pentru cei 2500mp si alta persoana cu TP 1998 pt 1000mp
Pt cele 2 TP erau necesari 3500mp, in fapt sunt doar 2500mp
A avut loc un proces de anulare a TP de 1000mp ce se suprapun cu cei 2500mp
In prima instanta se hotarase anularea TP cu supr de 1000mp, la recurs, instanta de recurs a anulat aceasta hotarare
Comisia locala a sustinut ca cele doua TP sunt corect intocmite, insa a aratat ca terenul din TP al meu este in alt loc
Locul indicat nu corespunde cu TP fiind ca are doi vecini diferiti, iar cei doi care se potrivesc cu cei din TP au amplasament diferit
De expl vecinul SN in titlu este in nord, conform cu terenul primit in posesie
Terenul indicat de Comisia locala are ca vecin in nord pe DM si in vest pe numitul SN
, in TP Romsilva este in vest, iar pe terenul indicat de Com. locala Romsilva este in sud
Nu vreau ca CF sa fie facuta pt terenul indicat abuziv de Com. Locala ci pt terenul care este in TP
Cum sa procedez? Ma tem sa platesc suma ceruta pt cadastru din motive ca situatia este confuza
TP au ramas nemodificate
Cum pot face cartea funciara pe un teren cu suprafata mai mica, cu amplasament si vecini diferiti fata de TP, si ce as putea face ca aceasta sa fie facuta pe suprafata trecuta in TP
Stiu ca operatorii de carti funciare se prezinta mai intai la promarie pt a lua relatii,
Cu ocazia procesului schitele de la primarie au fost modificate in zona de litigiu
Schitele parcelare detinute de OCPI nu au putut fi modificate, aratand situatia de fapt si de dreptI
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?
multumesc!
Inscrierea in cartea funciara este pentru publicitatea terenului sau a constructiei,nu stiu cu ce va ajuta inscrierea in cartea funciara,decat daca doriti sa vindeti sau sa donati acel teren.Parerea mea este sa rezolvatii litigiul si mai apoi sa inscrieti terenul in cartea funciara numai daca doriti sa instrainati.
Inscrierea in cartea funciara se face in baza unei documentatii cadastrale.
Documentatia cadastrala trebuie sa aiba la baza un plan parcelar avizat de comisie si receptionat de OCPI.
Nu cred ca veti reusi intabularea in CF a titlului de proprietate pe un teren cu suprafata mai mica, cu amplasament si vecini diferiti fata de TP, si sa fie facuta pe suprafata trecuta in TP.
Numai o hotarare judecatoreasca v-ar ajuta sa va inscrieti pe amplasamentul intial. Sau refacerea planului parcelar cu parcela din TP evidentiata in acea tarla.
eu nu doresc sa se intample asa cum descrieti dvs, am vrut sa va cer parerea fiindca situatia explicata de mine este creata de instanta de judecata
Hotararea este definitiva
Eu vreau sa vand pamantul de 2500 mp din TP
Nimeni nu s-a pronuntat ca TIP nu este valabil
Ce sa fac?
Daca [platesc niste milioane de lei si cartea funciara nu poate fi facuta?
S-au cum sa procedez sa pot face cartea funciara
RETINETI!
Litigiul a fost pe rol si s-a terminat, instanta a gasit de cuviinta ca pe o suprafata de 2500mp este posibil sa fie 2 propr: unul cu TP de 2500mp si altul cu TP de 1000mp (Doamne apara-ne)
Ce sa fac?
multumesc!
dogarudobra, utilizator
Nu o sa reusiti intabularea in CF pana nu va exista un plan parcelar cu incadrarea tuturor parcelelor din tarla pe suprafetele din titlu de proprietate.Poate veti reusi intabularea doar daca la refacerea parcelarului se vor diminua cu acordul tuturor proprietarilor suprafetele din TP.
FLORIN FLOREA, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI