Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cursuri perfectionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cursuri perfectionare

Buna ziua!
Codul muncii spune ca angajatii au dreptul la cursuri de perfectionare "minimum o data la doi ani, daca au cel putin 21 de salariati".Angajatorul ne-a trimis anul trecut la cursuri,iar in acest an ar dori sa ne trimita iar la alte cursuri de perfectionare.Insa,un cap "inteligent" i-a spus angajatorului ca,conform legii,nu are voie decat o data la doi ani.
Imi puteti spune clar daca se poate merge si anual sau doar la doi ani?
Multumesc anticipat!
Art. 194 C.mun.
(1) Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;
b) cel puţin o dată la 3 ani, dacă au sub 21 de salariaţi.
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesională, asigurată în condiţiile alin. (1), se suportă de către angajatori.

Pe cale de interpretare a textului, ar reiesi ca cel putin o data in 2 ani de zile angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, daca are mai putin de 21 de salariati.
Prin urmare, exista si posibilitatea sa se trimita anual la programe de formare profesionala.