Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca

Documentul modifica Legea pensiilor, in sensul ca recunoaste grupa I de munca pentru toate persoanele care au cel putin 2 ani lucrati in aceasta grupa, ca fiind activitate desfasurata in conditii speciale.

"La stabilirea stagiului de cotizare realizat in conditii deosebite sunt luate in calcul, in vederea reducerii varstelor standard de pensionare, si perioadele de vechime in munca mai mici de 2 ani realizate in grupa I de munca si grupa a II-a de munca, pana la data de 1 aprilie 2001", se precizeaza in proiectul de act normativ.

Cum este corect " cel putin 2 ani " sau " si mai mici de 2 ani" pentru ca eu am lucrat la o intreprindere 1 an si 10 luni gr. 1 100% , se recunoaste sau nu ? Multumesc.
Sa asteptam sa apara modificarea.

Reducerea varstei pentru conditii speciale incepe de la 2 ani in sus.

Tabelul nr.2

Stagiul de cotizare realizat in conditii speciale (ani impliniti) Reducerea varstei de pensionare cu:
Ani Luni
2 1 -