avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general urgent-declarare adaos comercial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

urgent-declarare adaos comercial

Buna ziua,
Iata vin cu o noua problema .Unde si cand trebuie declarat adaosul comercial practicat de o societate comerciala?
Care este baza legala ?Va rog daca se poate mai multe amanunte.:((
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 15:11, 18 Iunie 2009
Baza legala este legea 12/1990 republicata.
Aveti obligatia sa o depuneti pana pe 05.06.2009.
Trebuie sa o depuneti.
Imi spuneti va rog unde apare invocat termen obligatoriu de depunere? Multumesc
Da , termenul este de 30 zile de la data publicarii in monitorul oficial .A fost publicata in MO 291 0/05.05.2009.
daniela vorovenci a scris:

Da , termenul este de 30 zile de la data publicarii in monitorul oficial .A fost publicata in MO 291 0/05.05.2009.



A FOST REPUBLICATA IN 05.05.2009
Eu am domenui principal de activitate comert cu amanuantul nespecificat ,, 4690" dar nu prestez comert ci am venituri din inchirieri acestea fiind trecute ca domeniu secundar de activitate. Mai trebuie sa depun vreo declaratie cu adaos comercial chiar daca eu nu am asa ceva? Nu-i prea vad rostul.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Adaos comercial noc2 noc2 In cazul unei societati care importa si vinde produse , en gros este obligata sa declare adaosul comercial al admin financ ? Se depune vreo declaratie ptr ... (vezi toată discuția)
Declaratie adaos comercial danielam65 danielam65 Buna ziua. As dori sa aflu daca o societate comerciala care desfasoara activitatea de comert cu ridicata (cumpara si vinde marfa doar de la si catre alte ... (vezi toată discuția)
Declaratia adaos comercial legea12/1990 republicata Primainvest Consulting Ltd. Primainvest Consulting Ltd. Buna ziua, Am citit recent pe internet ca firmele sunt obligate sa depuna la finante o Declaratie privind Adaosul Comercial Maxim (in baza Legii 12, MO ... (vezi toată discuția)