avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Vă rog să-mi spuneţi dacă concediul pentru creşterea copilului acordat în perioada aprilie1990- aprilie 1991 precum si octombrie 1992 - octombrie 1993 constituie vechime în muncă (dacă se valorifică în calculul vechimii în muncă)?
De asemenea daca am beneficiat de indemnizatie de somaj in perioada noiembrie 1993 - august 1994 se considera vechime de munca?
in data de 01.12.2014 aveam 23 ani munca si la salar mi se acorda doar 20% spor vechime
multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: 1968dana , utilizator 20:23, 26 Februarie 2015
1. Legea nr.1/1991
Art.13 - Perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primesasca ajutorul de somaj constituie vechime in munca si nu intrerupe vechimea in munca si in aceeasi unitate.

Legea nr.1/1991 a fost abrogata de Legea nr. 76/2002. prin urmare, perioada de somaj acordata pe baza Legii1/1991 intra la calculul vechimii in munca pentru stabilirea sporului de vechime.

2. Art. 3 din Decretul-lege nr.31/1990
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca si se include in calculul vechimii neintrerupte in munca si in aceeasi unitate.

Decretul-lege a fost abrogat prin legea nr.120/1997.
multumesc pentru raspuns
deci sa inteleg, somajul se considera vechime platita si concediu de cresterea copilului nu?
adica sa inteleg ca am pierdut 2 ani....
Cititi mai bine raspunsul dat : ambele situatii constituie vechime in munca.

Art. 3 din Decretul-lege nr.31/1990
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca .....

Sporul de vechime se acorda in functie de vechimea in munca, iar CCC constituie vechime ion munca.
MULTUMESC inseamna ca de 3 ani nu am primit corect salarul....si asa foarte mare ce sa spun
Maine am sa solicit un raspuns la servici pe tema asta
Trebuia sa va documentati mai de mult, intrucat daca nu solutionati amiabil problema , intr-o eventuala actiune in instanta se poate invoca prescriptia dreptului la actiune.
Ultima modificare: Joi, 26 Februarie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Se adauga la vechime in munca concediul pentru cresterea copilului luat in anul 1990 carmenciobanu88 carmenciobanu88 Mamele care au avut concediu pentru cresterea copilui in anul 1990 respectiv 1991 perioada respectiva se considera vechime in munca sau nu . ... (vezi toată discuția)
Vechime pe durata concediului pt. crestere copil mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! Dupa anul 1990, in ce perioade concediul de crestere copil nu constituie vechime in munca? Am vazut ca in Legea 7/2007 a fost reintrodusa aceasta ... (vezi toată discuția)
Concediul de ingrijire copil nikosteluta nikosteluta Din tot noianul de legi si tot ce scrie pe net, tot nu am inteles daca CIC luat in 1995 se adauga in calculul sporului de vechime. Ma poate lamuri cineva? (vezi toată discuția)