avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se adauga la vechime in munca Concediul pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se adauga la vechime in munca Concediul pentru cresterea copilului luat in anul 1990

Mamele care au avut concediu pentru cresterea copilui in anul 1990 respectiv 1991 perioada respectiva se considera vechime in munca sau nu .
Multumesc Anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:06, 8 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 3 din Decretul-lege nr.31/1990
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca si se include in calculul vechimii neintrerupte in munca si in aceeasi unitate.

Decretul-lege a fost abrogat prin legea nr.120/1997.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e considerată ... Razvaneva Razvaneva Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e considerată perioada de concediu creștere copil 1990. 1994.la calculul pensie (vezi toată discuția)
Vechime pe durata concediului pt. crestere copil mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! Dupa anul 1990, in ce perioade concediul de crestere copil nu constituie vechime in munca? Am vazut ca in Legea 7/2007 a fost reintrodusa aceasta ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca 1968dana 1968dana Vă rog să-mi spuneţi dacă concediul pentru creşterea copilului acordat în perioada aprilie1990- aprilie 1991 precum si octombrie 1992 - octombrie 1993 ... (vezi toată discuția)