Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se adauga la vechime in munca Concediul pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se adauga la vechime in munca Concediul pentru cresterea copilului luat in anul 1990

Mamele care au avut concediu pentru cresterea copilui in anul 1990 respectiv 1991 perioada respectiva se considera vechime in munca sau nu .
Multumesc Anticipat
Art. 3 din Decretul-lege nr.31/1990
Perioada concediului pentru sarcina si lehuzie si a concediului pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la un an constituie vechime in munca si se include in calculul vechimii neintrerupte in munca si in aceeasi unitate.

Decretul-lege a fost abrogat prin legea nr.120/1997.