Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime pe durata concediului pt. crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime pe durata concediului pt. crestere copil

Buna ziua!
Dupa anul 1990, in ce perioade concediul de crestere copil nu constituie vechime in munca? Am vazut ca in Legea 7/2007 a fost reintrodusa aceasta prevedere, constituind atat stagiu de cotizare, cat si vechime in munca si in serviciu. Ce perioade sunt exceptate?
Va multumesc!
Decretul-lege nr. 31/1990 privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vîrstă de pînă la un an
( În vigoare de la 19 ianuarie 1990 până la 10 iulie 1997, fiind abrogat și înlocuit prin Lege 120/1997.)
Art. 3
Perioada concediului pentru sarcină și lehuzie și a concediului pentru îngrijirea copilului în vîrstă de pînă la un an constituie vechime în muncă și se include în calculul vechimii neîntrerupte în muncă și în aceeași unitate

Legea nr. 120/1997 privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la 2 ani
(În vigoare de la 11 iulie 1997 până la 31 martie 2001, fiind abrogat și înlocuit prin Lege 19/2000.)
Art. 4
Perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă.

Apoi, incepand cu 20.01.2007 , perioada de CCC este vechime in munca
Dar daca am inteles eu bine, in Legea 19/2000 nu este vorba de vechime in munca pt. calculul vechimii, ci de stagiu de cotizare. Ma interesa pt. calculul vechimii care e perioada exceptata. Va multumesc!
De la 01.04.2001 pana la 20.01.2007, perioada CCC nu constituie vechime in munca.