Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca

Am un copil nascut nov. 1998 si unul in aug 2004 pt care am beneficiat, la amandoi de CCC.. constituie vechime in munca si stagiu de cotizare?
1. pentru perioada din 1998

Legea 120/1997 (in vigoare de la 11 iulie 1997 până la 31 martie 2001, fiind abrogata și înlocuita prin Lege 19/2000.)
Art. 4
Perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă.

2. pentru perioada 2004

Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000 si pana la modificarea OUG nr.148/2005 prin Legea nr.7/2007, perioada pentru ingrijirea copilului constituie stagiu de cotizare asimilat care sa in calcul la pensie.