Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare declaratia 101
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare declaratia 101

buna ziua
am cladire reevaluata in minus, pe cont 6813= 400 lei(nedeductibil)
anulare datorii furnizori mai vechi de 5 ani, pe cont 7588=800 lei(impozabil)
casare masina neamortizata total valoare ramasa cont 6583=23531 lei (14 luni ramase, amortizare lunara 1680 lei)
intrebarea mea este: suma din cont 6583 este integral deductibila sau se scade cu amortizarea ramasa pe cele 14 luni?
la ce rand se completeaza in declaratia 101 sumele din cont 6813, 7588 si 6583
va multumesc anticipat
Amortizarea e deductibila limitat pt autoturime cu cel mult 9 locuri din categoria M1 la cel mult 1500 lei/luna. Deci daca e si cazul masinii d-voastra, deductibila e doar amortizarea de 1500*14. Diferenta nu e deductibila fiscal.