avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reincerdintare minor -declinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

reincerdintare minor -declinare

mi s-a deschis un alt proces de reincredintare minor -declinare ,nu stiu ce mai inseamna asta ,ma puteti la muri?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 13:00, 17 Iunie 2009
declinarea inseamna ca actiunea a fost intentata la o instanta necompetenta sa judece pricina , iar drept urmare, aceasta instanta si-a declinat competenta in favoarea instantei cometente .
Cand o instanta se declara necompetenta de a judeca o pricina, isi declina competenta si trimite dosarul instantei competente.
In acesta situatie se foloseste termenul de declinare.
Spuneti-ne mai multe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''? cristin28 cristin28 Buna ziua, m-ar interesa si pe mine ce inseamna: declina solutionarea cauzei (intr-un proces). multumesc (vezi toată discuția)
Efectele contestatiei in anulare ContSters42601 ContSters42601 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie> Un cetatean are o hotarire definitiva si irevocabila impotriva unei institutii care prin aceasta ... (vezi toată discuția)
Necompetenta teritoriala donigao donigao Buna ziua, Am o actiune deschisa la o judecatorie in calitate de reclamant. Paratul a invocat in intampinare exceptia necompetentei teritoriale a ... (vezi toată discuția)