Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reincerdintare minor -declinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

reincerdintare minor -declinare

mi s-a deschis un alt proces de reincredintare minor -declinare ,nu stiu ce mai inseamna asta ,ma puteti la muri?
declinarea inseamna ca actiunea a fost intentata la o instanta necompetenta sa judece pricina , iar drept urmare, aceasta instanta si-a declinat competenta in favoarea instantei cometente .
Cand o instanta se declara necompetenta de a judeca o pricina, isi declina competenta si trimite dosarul instantei competente.
In acesta situatie se foloseste termenul de declinare.
Spuneti-ne mai multe.